خرید و مشاوره فنی: 33554409-026

موتور برق مناسب میلگرد بر

موتور برق جهت روشن کردن دستگاه میلگرد بر

فهرست مطالب

اگر در سطح پروژه‌های عمرانی فعالیت می‌کنید، قطعاً از اهمیت استراتژیک دستگاه میلگرد بر برای برش و خم‌زنی میلگردها جهت ساخت آرماتور اطلاع دارید. این دستگاه به ‌تنهایی و با قدرت بالا قادر است تا سرسخت‌ترین میلگردها را جهت ابعاد دقیق در مدت ‌زمان کوتاه و امنیت کامل برش بزند. میلگرد بر دستگاهی هیدرولیکی است که قدرت خود را از طریق موتور الکتریکی دریافت می‌کند و برای فعال کردن آن در پروژه‌های فاقد برق به ‌راه‌اندازی موتور برق مناسب نیاز داریم.

موتور برق مناسب میلگرد بر باید با شرایط راه‌اندازی این دستگاه در سطح پروژه عمرانی همخوانی داشته باشد. موتور برق در واقع دستگاه سیار تولید برق با ولتاژ استاندارد تکفاز و یا سه فاز است. این دستگاه از یک بخش موتور احتراق داخلی بنزینی و یا دیزلی در کنار یک بخش آلترناتور تولید جریان برق تشکیل شده ‌است. چنین دستگاهی باید از طراحی مطابق با شرایط کار در پروژه‌های ساختمان‌ سازی برخوردار باشد.

موتور برق مناسب پروژ] های ساختمانی

توان موتور برق مناسب میلگرد بر

اولین چالش ما برای انتخاب مولد برق مناسب میلگرد بر تهیه دستگاهی است که به‌ خوبی قادر به تأمین توان دستگاه در شرایط عملیاتی پروژه عمرانی باشد. همان‌طور که می‌دانید میلگرد بر دستگاه قدرتمندی است و برای طراحی آن از موتورهای تک‌فاز و یا سه فاز استفاده ‌شده است. اگر چه مکانیزم طراحی میلگردبرها متفاوت و حداکثر قابلیت برش میلگردها در آنها گوناگون است؛ اما در کل می‌توانیم تمامی آنها را از نظر مقدار توان مصرفی در دو گروه از میلگردبرهای ۲ و یا ۳ اسب قرار دهیم.

موتور برق مناسب میلگرد بر ۲ اسب

عموم میلگرد برهای کوچک با قابلیت برش میلگرد تا سایز ۲۵ میلی‌متری را با استفاده از موتورهای الکتریکی تک‌فاز ۲ اسب بخار طراحی می‌کنند. این میلگردبرها در سطح پروژه‌های متداول ساختمان سازی و برای تولید آرماتور قالب‌های معمول بتن کارایی دارند. با در نظر گرفتن توان استارت برای راه‌اندازی این نوع میلگرد بر به حداقل 4.5 کیلو وات توان الکتریکی نیاز داریم. این در حالی است که قاعدتاً نباید اجازه دهیم که سیستم مولد ما تحت فشار زیادی کار کند. از طرفی ممکن است تا در کنار میلگرد بر قصد راه‌اندازی تجهیزی دیگر از قبیل روشنایی را داشته باشیم. در این ‌صورت تهیه و راه‌اندازی موتور برق 5 کیلووات با مصرف ‌کننده محدود در سطح دستگاه میلگرد بر کافی است.

موتور برق مناسب میلگرد بر ۳ اسب

میلگردبرهای قدرتمند با قابلیت برش میلگرد تا قطر ۳۲ میلی را با استفاده از موتور ۳ اسب بخار طراحی می‌کنند. این مدل‌های قدرتمند برای کار در پروژه‌های بزرگ ساختمان‌سازی و همچنین اجرای آرماتور سازه‌های بزرگ بتنی از پروژه‌های گوناگون عمرانی کارایی دارند. برای کارکرد موتور الکتریکی این مدل‌های قدرتمند به حداقل توان 6.5 کیلو وات نیاز داریم. البته با توجه به شرایط عملیاتی توصیه می‌شود که از موتور برق 7 کیلووات یا 8 کیلووات برای راه‌اندازی این دستگاه استفاده کنید. چرا که در هر حال لازم است تا جریان راه‌اندازی اولیه موتور ۳ اسب بخار دستگاه میلگرد بر به‌ همراه راه‌اندازی تجهیزات الکتریکی متفرقه را پیش‌ بینی کرده باشید.

موتور برق در حال برق رسانی به دستگاه میلگرد بر

ویژگی‌های مولد برق مناسب میلگرد بر

توان مصرفی میلگرد بر مهمترین معیار برای انتخاب مولد برق مناسب میلگرد بر است؛ اما همه ماجرا نیست. چرا که علاوه ‌بر توان، لازم است تا از مولدی متناسب با شرایط پروژه عمرانی استفاده کنید. دقت کنید که همه موتور برق‌ها مناسب نصب و راه‌اندازی در سطح پروژه‌های عمرانی نیستند. بسیاری از مولدها طراحی بر پایه نیازهای خانگی و یا ساختمانی و حتی تامین برق اضطراری دارند. در این ‌صورت ویژگی‌های برجسته مولدی مناسب راه‌اندازی تجهیزات محیط کارگاهی مانند دستگاه میلگرد بر به ‌قرار زیر است:

خروجی صنعتی

بهره‌مندی از خروجی برق صنعتی یکی از مهمترین معیارهای ما برای انتخاب بهترین و مناسب‌ترین موتور برق برای کار با میلگرد بر است. میلگرد بر عملاً یک دستگاه تمام‌ عیار مکانیکی است که موتور الکتریکی نصب ‌شده در آن تحت جریان راه‌اندازی بالایی کار می‌کند. در این ‌صورت بهره‌مندی از موتور برق با خروجی صنعتی جریان بالا کار راه‌انداز است. در عین ‌حال برای استفاده از میلگرد برهای سه فاز به تهیه دستگاه با خروجی برق ۳۸۰ ولت AC نیاز دارید.

نوع سوخت

 موتور برق‌ها را در مدل‌های گازی، بنزینی و دیزلی طراحی می‌کنند. مدل‌های گازی مصرف ساختمانی دارند و به ‌ندرت برای نصب و راه‌اندازی در فضاهای کارگاهی استفاده می‌شوند. در مقابل مدل‌های بنزینی و دیزلی از قابلیت کافی برای کار در پروژه‌های عمرانی برخوردار هستند. هر چند برای آرماتور بندی در مناطق دور افتاده و یا پروژه با دسترسی سخت بهتر است که از موتور برق دیزلی تهیه کنید.

قابلیت کارکرد طولانی‌ مدت

دستگاهی تهیه کنید که از شرایط کار در محیط باز، آب‌وهوای سخت مانند هوای خیلی گرم و یا خیلی سرد و برای کار در مدت زمان طولانی مناسب باشد. چرا که آرماتور بندی یک‌ مرحله پروژه عمرانی سخت و طولانی است و باید در شرایط محیط آزاد و به ‌سرعت اجرا گردد. در این‌باره برخی از مولدهای دیزلی عملکرد بهتری دارند.

عکس تزئینی موتور برق و دستگاه خم و برش میلگرد کنار یکدیگر

نوع شاسی و قابلیت حمل‌ونقل ساده

موتور برق‌های شاسی چرخ دار از مدل‌های بدون چرخ برای راه‌اندازی دستگاه میلگرد بر مناسب‌تر هستند. در محیط کارگاه بارها پیش می‌آید که مجبور به جابجایی دستگاه میلگرد بر شویم. اصولاً این دستگاه را با شاسی چرخ‌دار طراحی می‌کنند. لذا منطقی است که از موتور برق چرخ‌دار نیز برای تأمین برق آن و راه‌اندازی دستگاه در شرایط کاملاً مانور پذیر استفاده کنید.

 • علت ضعیف شدن قدرت میلگرد بر حین کار با موتور برق چیست؟

  اگر موتور برق در ابتدا توان کافی را دارد و در ادامه توان مناسب را پوشش نمی‌دهد، حتماً مواردی از قبیل سرویس، بررسی اتصالات و تیغه برش میلگرد را چک کنید.

 • حداکثر فاصله راه‌انداز موتور برق با میلگرد بر چه مقدار است؟

  تا آنجا که می‌توانید مولد برق را در نزدیکی میلگرد بر مستقر نکنید. حداکثر فاصله مجاز ۱۵ متر است.

 • آیا سرویس میلگرد بر تأثیری در عملکرد بهینه موتور برق دارد؟

  بله، با سرویس به ‌موقع میلگرد بر عملکرد آن روان و سریع شده که در نهایت به فشار کمتر روی دستگاه می‌انجامد.

  مرتب‌سازی مقالات:

 • پیش‌فرض
 • جدید‌ترین
 • پربازدیدترین
 • بیشترین امتیاز

  جدید‌ترین مقالات:

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: