خرید و مشاوره فنی: 33554409-026

موتور برق مناسب دندانپزشکی

استفاده از موتور برق جهت روشن نمودن یونیت دندانپزشکی

فهرست مطالب

مراحل انتخاب موتور برق برای دندانپزشکی

تضمینی برای دسترسی دائمی به برق شهری وجود ندارد. خصوصاً که در این سال‌های اخیر شاهد قطعی‌های مکرر هستیم و قطعاً باید برای تأمین برق مراکز حساس درمانی ماند دندانپزشکی‌ها دست‌ به ‌کار شویم. در هر کلینیک دندانپزشکی تعداد قابل ‌توجه تجهیز الکتریکی و البته پرمصرف وجود دارد که بدون در نظر گرفتن ملاحظات فنی نمی‌توانیم موتور برق مناسب دندانپزشکی را تهیه کنیم.

یونیت دندانپزشکی، کمپرسور باد، دستگاه‌های استریلر، کولر گازی و البته سیستم روشنایی و… همگی تجهیزات الکتریکی عادی در هر کلینیک هستند. با قطع شدن برق سراسری به هیچ حالت نمی‌توانیم بیماران را به حال خود رها کنیم. اما مهم است که موتور برق انتخابی ما ظرفیت کافی برای راه‌اندازی همزمان این تجهیزات را داشته باشد. در این مقاله قصد داریم تا به روش محاسبه توان کل تجهیزات پرداخته تا از این طریق موتور برق مناسب دندانپزشکی را انتخاب کنیم.

محاسبه توان مصرفی یونیت

یونیت دندانپزشکی اصلی‌ترین تجهیز الکتریکی در هر کلینیک است. برخی از کلینیک‌ها بیش‌ از یک یونیت دارند که قاعدتاً توان راه‌اندازی همگی آنها به شکل تصاعدی افزایش پیدا می‌کند. با فرض اینکه قصد راه‌اندازی فقط یک یونیت را داشته باشیم، باید توان مصرفی این تجهیز را محاسبه کنیم.

در هر یونیت دندانپزشکی حداقل از ۲ موتور الکتریکی استفاده ‌شده است. یک موتور 3.5 آمپر که برای بالا و پایین کردن صندلی استفاده می‌شود و یک موتور ۱ آمپر که برای عقب و جلو بردن آن کارایی دارد. در عین ‌حال هر یونیت دارای تعدادی تجهیزات از قبیل چراغ و مته و… است که جریان مصرفی همگی آنها بیش ‌از 2.5 آمپر نیست. بر این اساس با فرض اینکه هر دو موتور یونیت همزمان کار می‌کنند، حداکثر جریان کشی آن ۷ آمپر است. بنابراین مقدار توان مصرفی یونیت بالغ بر ۲ کیلو وات محاسبه می‌شود.

استفاده موتور برق برای راه اندازی تجهیزات مختلف به صورت همزمان داخل دندانپزشکی

محاسبه توان مصرفی کمپرسور در دندانپزشکی

کمپرسور باد یکی دیگر از تجهیزات اساسی کلینیک‌های دندانپزشکی است. البته کمپرسور نصب شده در این کلینیک‌ها متفاوت از نمونه‌های صنعتی است و برای تولید باد سایلنت در ظرفیت‌های ۲۵ الی ۵۰ لیتری طراحی شده‌ است. توان مصرفی کمپرسورها نیز با توجه به ظرفیت آنها کاملاً متغیر است که در بازه 1000 الی ۱۸۰۰ وات قرار می‌گیرد. برای راه‌اندازی و کارکرد کمپرسور دندانپزشکی از الکتروموتوری تک‌فاز استفاده ‌شده است که توان راه‌اندازی آن در بازه ۳ الی ۵ کیلو وات قرار دارد. توجه کنید که این الکتروموتور دائماً کار نمی‌کند و تنها زمانی ‌که فشار داخل مخزن کمپرسور افت پیدا می‌کند، فعال است که ممکن است فعالیت آن با فعالیت دیگر تجهیزات مانند یونیت تداخل پیدا کند.

محاسبه توان مصرفی دستگاه استریلر یا اتوکلاو

استریلر یا اتوکلاو یکی دیگر از تجهیزات کلیدی و بسیار حساس در کلینیک‌های دندانپزشکی است. از این وسیله برای ضد عفونی کردن تمامی وسایل دندانپزشکی استفاده می‌کنند. تقریباً تمامی ابزارهای دندانپزشکی باید هر بار و پس‌ از پایان هر دوره جراحی دندان در این دستگاه استریل شوند. به‌ این ‌ترتیب با یکی از پرکاربردترین تجهیزات در کلینیک روبرو هستیم. البته انواع دستگاه‌های اتوکلاو در بازار وجود دارد که در ظرفیت‌های 1000 الی 2000 واتی هستند. یک دوره ضد عفونی کردن تجهیزات نیز در بازه ۳۰ الی ۶۰ دقیقه انجام می‌شود. به‌ این ‌ترتیب در کل برای این تجهیز از کلینیک دندانپزشکی باید توانی معادل ۲ کیلو وات را کنار بگذاریم.

استفاده از موتور برق جهت روشن نمودن تجهیزات دندانپزشکی

محاسبه توان مصرفی کولر گازی

محیط کلینیک‌های دندانپزشکی به شکلی است که باید دارای سیستم تهویه مطبوع ایده‌آل و کارآمد باشند. لذا در عموم این کلینیک‌ها از کولر گازی (اسپلیت) نصب می‌کنند. البته ظرفیت کولر گازی با توجه به ابعاد کلینیک تعیین خواهد شد. اما معمولاً برای چنین کلینیک‌هایی از کولرهای گازی 18000 الی 24000 نصب می‌شود. در عین ‌حال ممکن است که به ‌علت بزرگ بودن کلینیک و تعدد فضاها به نصب بیش ‌از یک کولر گازی نیاز داشته باشیم که در این ‌صورت توان مصرفی اسپلیت به مقدار قابل ‌توجه افزایش پیدا می‌کند. البته بعید است که کسی حین مصرف برق اضطراری بخواهد تا بیش ‌از یک کولر گازی را فعال نگه‌ دارد. در هر صورت اسپلیت‌ها از نوع اینورتری، جریان مصرفی کمتری دارند. در این خصوص پیشنهاد می‌نماییم مقاله موتور برق مناسب کولرگازی را مطالعه نمایید.

انتخاب موتور برق مناسب دندانپزشکی

برای انتخاب موتور برق مناسب دندانپزشکی لازم است تا توان محاسبه شده تک‌تک تجهیزات را با یکدیگر جمع کنید تا توان دستگاه موردنیاز محاسبه شود. هر چند لازم است تا موتور برق را یک پله بالاتر از مجموعه توان محاسبه شده انتخاب کنید. همچنین توصیه می‌کنیم که با توجه به اولویت تجهیزات برای محاسبه توان مولد برق مناسب دندانپزشکی اقدام کنید.

اولویت‌بندی تجهیزات دندانپزشکی

اولویت‌بندی تجهیزات، تکنیک ساده‌ای است تا به ‌راحتی موتور برق برای دندانپزشکی با ظرفیت کافی تهیه کنید. بدون تردید یونیت دندانپزشکی اصلی‌ترین تجهیز است که در اولویت اول قرار می‌گیرد. کمپرسور و دستگاه Light Cure در اولویت بعدی هستند، اما لازم است تا همراه یونیت فعال شوند. حضور دستگاه اتوکلاو اگر چه برای استریل شدن تجهیزات الزامی است؛ اما می‌توان فعالیت آن را تا زمان وصل شدن مجدد برق شهر به تعویق انداخت. 

در عین ‌حال قطعاً نمی‌توانیم در هوای گرم و دم گرفته و یا اتاق‌های تاریک کار کنیم. لذا حداقل یک کولر گازی و روشنایی نیز در اولویت بالایی قرار دارند. با حساب تمامی این آیتم‌ها در اولویت‌بندی یک موتور برق 8.5 کیلو وات با قابلیت پوشش جریان ۳۶ آمپر مناسب عموم کلینیک‌های دندانپزشکی است. این در حالی است که حداکثر یک یونیت را فعال کرده باشید و از روشن کردن برخی تجهیزات مانند دستگاه اتوکلاو صرف ‌نظر کنید.

انواع و اقسام تجهیزات مختلف دندانپزشکی و راه اندازی آن ها با موتور برق

نکته‌هایی برای انتخاب موتور برق مناسب دندانپزشکی

علاوه ‌بر توان موتور برق که باید تمام نیاز تجهیزات کلینیک را پوشش دهد، توجه به برخی نکات نیز الزامی است. از قبیل:

 • مولد برق انتخاب ‌شده از نوع سیم پیچ تمام مس باشد.
 • یک محصول سایلنت تهیه کنید. صدای موتور برق 8.5 کیلو وات تا حدود ۸۵ دسی بل است که قطعاً مناسب محیط کلینیک نیست و باید آن را در بالکن نصب کنید. در غیر این ‌صورت باید از مدل‌های کانوپی شده تهیه کنید.
 • موتور برق با تابلو استارت امر جنسی تهیه کنید تا در لحظه قطع برق کاملاً اتوماتیک فعال شود. حتی یک دقیقه خاموشی حین درمان بیماران تبعات نگران‌ کننده به ‌دنبال دارد.
 • بهتر است از مدل‌های گازسوز تهیه کنید. چرا که به ‌راحتی و با استفاده از گاز شهری راه‌اندازی خواهد شد
 • آیا موتور برق به تجهیزات دندانپزشکی آسیب می‌زند؟

  لزوماً خیر، اگر مولدی مطمئن با کمترین نوسان را تهیه کنید، قطعاً خطری تجهیزات حساس دندانپزشکی را تهدید نمی‌کند.

 • برای راه‌اندازی در یونیت از چه توان موتور برقی استفاده کنیم؟

  یک موتور برق ۱۰ کیلو وات برای کارکرد هم‌زمان در یونیت دندانپزشکی کافی است.

  مرتب‌سازی مقالات:

 • پیش‌فرض
 • جدید‌ترین
 • پربازدیدترین
 • بیشترین امتیاز

  جدید‌ترین مقالات:

مشاهده مقالات بیشتر

دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: