خرید و مشاوره فنی: 33554409-026

موتور برق مناسب برای جوشکاری

شخص در حال جوشکاری و استفاده از موتور برق برای تولید توان دستگاه جوش

فهرست مطالب

استفاده از جریان برق در طول روز امری عادی می‌باشد. از این‌رو در مواقع قطعی برق، زندگی روزانه‌ی ما با اختلال مواجه می‌شود. در شرایط دیگری نیز دور بودن منطقه‌ی زندگی از شبکه توزیع برق، موجب می‌شود تا اشخاص به فکر وسیله‌ای جایگزین برای تولید برق مصرفی خود بیافتند. امروزه و با توجه به پیشرفت تکنولوژی، تولید برق توسط سلول‌های خورشیدی، انرژی باد، باطری و دستگاه‌های UPS، موتور برق و ... انجام می‌گیرید. با توجه به شرایط کشور ما و قیمت تمام شده‌ی دستگاه‌های ذکر شده، معمولا انتخاب افراد، موتور برق می‌باشد. در بین انواع موتور برق نیز با توجه به فضای مورد استفاده و دسترسی به سوخت آن، انتخاب موتور برق بنزینی و موتور برق گازوئیلی نسبت به موتور برق گازی، اولویت بالاتری را دارا می‌باشد.

استفاده از موتور برق در جوشکاری

استفاده از برق برای برخی از مشاغل جز لاینفک آن شغل می‌باشد. جوشکاری یکی از این دسته از مشاغل می‌باشد. بعضا جوشکارها در فضایی مجبور به کار هستند که شبکه‌ی توزیع وجود ندارد و یا سیم‌کشی داخلی در آن فضا هنوز انجام نشده است. از این رو استفاده از موتور برق مناسب برای جوشکاری بسیار ضروری می‌باشد.

شخص در حال جوشکاری در کنار موتور برق و دستگاه جوش

پارامترهای مهم برای جوشکارها در انتخاب موتور برق

توان موتور برق برای جوشکاری

مشخصا مهم‌ترین پارامتر در این مورد، توان دستگاه جوش و نوع برق مصرفی آن می‌باشد. دستگاه‌های جوش در توان‌های متفاوت موجود هستند. در نتیجه اولین پارامتر در انتخاب مولد برق برای جوشکاری، محاسبه‌‌ی توان دقیق دستگاه جوش افراد می‌باشد. دستگاه‌های جوش خود به دو دسته‌ی تک فاز و سه فاز تقسیم می‌شوند. پس علاوه بر توان، نوع برق خروجی در انتخاب موتور برق مناسب جوشکاری تاثیرگزار می‌باشد.

قابل حمل بودن موتور برق برای جوشکار

با توجه به جابجایی فرد جوشکار در پروژه‌های مختلف، امکان حمل آسان دستگاه مولد برق، بسیار ضروری می‌باشد. وزن دستگاه معلول توان مورد نیاز بوده و کمتر امکان تاثیرگزاری در این بخش را داراست. ولی وجود چرخ با کیفیت بر روی موتور برق، می‌تواند برای انتخاب موتور برق جوشکار، موثر باشد.

حمل موتور برق برای جوشکاری توسط کارگر

نوع سوخت موتور برق برای استفاده در جوشکاری

با توجه به منطقه‌ی کاری شخص جوشکار و شرایط در دسترس بودن سوخت برای مولد انرژی برق، انتخاب معمولا بین دو گزینه‌ی بنزینی و گازوئیلی محدود می‌شود. بنزین معمولا در همه جای ایران در دسترس می‌باشد، ولی تامین سوخت گازوئیل با محدودیت‌هایی همراه است.

حجم باک موتور برق برای استفاده در جوشکاری

با توجه به سایز پروژه‌های شخص جوشکار، و زمان مفید تولید توان توسط موتور برق، تخمین حجم باک دستگاه امکان‌پذیر می‌باشد. اگر در بین کار باک دستگاه خالی شود و شخص مجبور به شارژ مجدد آن شود، علاوه بر اتلاف زمان، نیاز به حمل سوخت توسط شخص جوشکار به محل پروژه وجود خواهد داشت. این نکته را در نظر بگیرید که هر بار شارژ دستگاه زمانی بین نیم ساعت تا یک ساعت معطلی به همراه خواهد داشت. دلیل اصلی این اتلاف وقت نیز، خنک شدن دستگاه به منظور انجام سوخ‌گیری با شرایط ایمن برای فرد می‌باشد.

قیمت موتور برق برای جوشکار

همواره قیمت یکی از پارامترهای مهم در انتخاب وسایل مختلف می‌باشد. هزینه‌ی هر دستگاه، معلول پارامترهای متفاوتی می باشد. در بحث ما عوامل تاثیرگزار بر قیمت دستگاه عبارتند از:

 • برند و کیفیت موتور برق
 • نوع سوخت دستگاه، معمولا موتور برق گازوئیلی به دلیل راندمان بالاتر، سوخت ارزان‌تر، طول عمر بیشتر و ... قیمتی بالاتر دارد.
 • تک فاز یا سه فاز بودن دستگاه
 • تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه که به شکل مستقیم بر روی کیفیت توان تحویلی به مصرف کننده، میزان آلودگی صوتی و آلودگی زیست محیطی تاثیرگزار است.
 • نوع استارت دستگاه
 • خدمات و پشتیبانی بعد از فروش

محاسبه توان موتور برق برای دستگاه جوش

همان‌طور که در بالا بیان شد، میزان توان مصرفی توسط دستگاه جوش، پارامتر بسیار مهمی در انتخاب موتور برق مناسب می باشد. به این منظور توضیحاتی در خصوص توان مورد نیاز انواع دستگاه جوش بیان می‌کنیم.

دستگاه‌های جوش با توجه به نوع برق مصرفی و تکنولوژی الکترونیکی مورد استفاده در آن‌ها انواع بسیار متفاوتی را دارا می‌باشند. به این منظور برای تشخیص میزان برق مصرفی نیاز است تا دفترچه‌ی دستگاه را مطالعه نمایید. معمولا پارامتری با عنوان ماکزیمم جریان مصرفی در دفترچه‌ی دستگاه جوش و یا بر روی لیبل پشت دستگاه وجود دارد. این عدد بر حسب آمپر می‌باشد. در دستگاه جوش‌های تک فاز با ضرب این عدد در ۲۲۰ ولت، و در دستگاه‌های جوش سه فاز با ضرب عدد خوانده شده در عدد ۳۳۰ ولت، میزان کیلووات مصرفی دستگاه جوش در ماکزیمم مقدار بدست می‌آید.

سپس به منظور محاسبه‌ی میزان کاوآ یا کیلوولت‌آمپر مصرفی دستگاه، عدد کیلووات بدست آمده را بر عدد ۰.۸ تقسیم می‌کنیم. این عدد مقدار توان مورد نیاز دستگاه جوش بر حسب kVA می باشد که می‌تواند مبنای انتخاب موتور برق مناسب برای جوشکاری باشد. لازم به ذکر است که محاسبات به صورت بدبینانه انجام شده است. در نتیجه نیاز به افزایش عدد بدست آمده نمی‌باشد. ولی با توجه به اینکه دستگاه موتور برق به مرور زمان، دچار کاهش راندمان خواهد شد، معمولا کارشناسان این حوزه، مقدار kVA بدست آمده را مجددا کمی افزایش می‌دهند تا در سال‌های کارکرد دستگاه، شخص جوشکار دچار مشکل نشود.

شخص در حال جوشکاری

 

مثال برای محاسبه

در دستگاه‌های جوش ۲۵۰ آمپری تک فاز، اگر میزان ماکزیمم آمپر مصرفی دستگاه جوش مورد نظر، ۳۵ آمپر باشد، کیلووات مصرفی آن برابر با ۷۷۰۰ = ۳۵ × ۲۲۰ وات می‌باشد. میزان کاوآ ۹۶۰۰ = ۰.۸ / ۷۷۰۰ ولت‌آمپر شده و در نتیجه موتور برق مناسب برای این دستگاه جوش برابر با ۱۰ کاوا می‌باشد. ولی همان‌طور که در بالا بیان شد، انتخاب ۱۲ کاوآ انتخابی بهتر برای پوشش کاهش راندمان دستگاه در طول عملکرد آن می‌باشد.

در زیر جدولی برای بدست آوردن موتور برق مناسب برای جوش آورده شده است. مجددا ذکر این نکته ضروری می‌باشد که این اعداد فقط جنبه ی مثال را دارا می‌باشند. در عمل نیاز است تا محاسبات بالا برای هر دستگاهی به طور مجزا و با توجه به دفترچه‌ی راهنمای دستگاه جوش انجام گیرد.

توان موتور برق پیشنهادی برای دستگاه جوش
آمپر خروجی دستگاه جوشحداقل ایده‌آل
تا ۱۶۰ آمپر۵.۶ کاوآ۶.۴ کاوآ
۱۶۰ تا ۲۰۰ آمپر۶.۴ کاوآ۸ کاوآ
بیش از ۲۰۰ آمپر۱۰ کاوآ۱۲ کاوآ

 

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: