خرید و مشاوره فنی: 33554409-026

هندل موتور برق

انواع مدل های هندل موتور برق بنزینی

   مرتب‌سازی محصولات:

  • پیش‌فرض
  • ارزان‌ترین
  • گران‌ترین
  • جدید‌ترین
  • پرفروش‌ترین
  • پربازدیدترین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

  فهرست مطالب

  موتور برق برای کار در شرایط اضطراری طراحی ‌شده است و باید در مدت زمان کوتاه و به ‌راحتی راه‌اندازی شود. به ‌همین سادگی هندل موتور برق کلیدی‌ترین بخش فنی انواع این مولدها است. خرابی هندل مانع از راه‌اندازی سریع و به ‌موقع موتور برق خواهد شد. حتی ممکن است به ‌علت خرابی هندل شرایط آغاز کار موتور را نداشته باشید. پارگی سیم هندل متداول‌ترین نوع خرابی است. در این ‌صورت اصلاً قادر به هندل کشی و راه‌اندازی دستگاه نیستید. 

  در عین ‌حال خرابی بخش دوار و یا فرسودگی کوپلینگ و… از دیگر مشکلاتی است که در نهایت، عملکرد موتور و راه‌اندازی مولد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در چنین شرایطی به تهیه هندل جدید نیاز دارید. اما کدام هندل مناسب کدام نوع موتور و در نهایت کدام سری مولد است؟ بر این اساس انواع هندل موتور برق را با توجه به ظرفیت مولدها در دسته‌های گوناگون از ۱ الی 8.5 کیلو وات قرار می‌دهند. مولدهای قوی‌تر با روش استارتی راه‌اندازی می‌شوند و نیازی به نصب سیستم هندل ندارند.

  هندل موتور برق مشکی رنگ مناسب موتور برق بنزینی تکفاز

  انواع مدل هندل دستی موتور برق

  انواع هندل موتور برق را با توجه به نوع موتور دستگاه دسته‌بندی می‌کنند. قاعدتاً می‌دانید که انواع مولدها را با استفاده از موتورهای بنزینی و یا دیزلی می‌سازند. اگر چه هر دوی این موتورها از نوع احتراق داخلی هستند؛ اما مکانیزم کارکرد و روش راه‌اندازی متفاوتی دارند. هندل به ‌عنوان کلیدی‌ترین سیستم راه‌اندازی، برجسته‌ترین قطعه فنی است. لذا انواع آن براساس نوع موتور به قرار زیر است:

  هندل موتور برق بنزینی

  موتورهای بنزینی به نسبت از مدل‌های دیزلی کوچکتر هستند. در عین ‌حال برای عملکرد آنها از سیستم الکتریکی شمع موتور استفاده ‌شده است. این نکته باعث شده تا اسلوب راه‌اندازی موتورهای بنزینی از مدل‌های دیزلی ساده‌تر باشد. لذا با توجه به مقدار توان موتور به هندل‌های نسبتاً کوچکتری در مقایسه با مدل‌های دیزلی نیاز دارند. از طرفی در برخی توان‌ها مانند ۱ و یا ۳ کیلو وات که مخصوص طراحی مولدهای خانگی و یا مسافرتی است، عموم مولدها بنزینی هستند و سیستم هندلی مولدهای بنزینی استفاده می‌کند.

  هندل موتور برق بنزینی برند دوو

  هندل موتور برق گازوئیلی

  موتورهای دیزلی به ‌مراتب از موتورهای بنزینی حجیم‌تر و سنگین‌تر هستند و قدرت با راندمان بیشتری دارند. تفاوت ابعاد و روش راه‌اندازی باعث شده تا از سیستم‌های راه‌اندازی نسبتاً متفاوت در این مولدهای دیزلی استفاده شود. هندل دیزلی از مدل‌های بنزینی بزرگتر و طول کابل این هندل‌ها طولانی‌تر است.

  انواع هندل موتور برق بنزینی

  از نگاه عملیاتی ابعاد هندل به مقدار توان موتور برق‌ها بستگی دارد. هندل در واقع یک سیستم راه‌انداز مکانیکی از نوع دستی است. کابل هندل برای آن است که قدرت دستی را به حرکت چرخشی با سرعت مناسب راه‌انداز موتور تبدیل کند. چرخش هندل باید سرعت و قدرت کافی برای شروع آغاز کار موتور را تأمین نماید. هر اندازه موتور برق بزرگتر باشد، به نصب سیستم هندل بزرگتری نیز نیاز است تا قدرت بالاتری تولید شود. بر این اساس انواع هندل موتور برق بنزینی را براساس مقدار توان مولد در گونه‌های زیر دسته‌بندی می‌کنند.

  هندل موتور برق ۱ کیلو وات

  کوچکترین سایز هندل بنزینی است که برای نصب شدن بر روی مولدهای ساده مسافرتی و یا مولدهای سبک خانگی تا حداکثر ۱ کیلو وات طراحی ‌شده است. ابعاد این سایز ۴۰´۱۵۵´۱۵۵ میلی‌متر است. همچنین در ساخت آن از کابل هندل 1.2 متری استفاده ‌شده است. از این نوع می‌توانید بر روی موتورهای 2.5 الی 3.5 اسب بخار از نوع ۴ زمانه نصب کنید. این نوع هندل قابلیت نصب شدن بر مولدهای سبک تا حداکثر 1.5 کیلو وات را دارد.

  هندل موتور برق ۳ کیلو وات

  مولد‌های ۳ کیلو وات در سطح نیازهای خانگی طراحی شده‌اند و کاربردی‌ترین توان هستند. بسیاری از این مولدهای ۳ و یا 3.5 کیلو وات برای پوشش نیازهای خانگی و یا خانه باغ‌ها تهیه می‌شوند و خرابی هندل از مشکلات متداول آنها است. هندل مولد ۳ کیلووات دارای کابل به طول 1.2 متر است و شرایط نصب شدن بر روی موتورهای ۴ الی ۵.۵ اسب بخار را دارد.

  هندل موتور برق ۵.۵ کیلو وات

  مولدهای ۵.۵ کیلو واتی در مرز مصرف‌کنندگان خانگی و کارگاهی قرار دارند. هندل مناسب این مولدها از نمونه‌های نصب شده در مولدهای خانگی بزرگتر است. در عین حال از کابل طولانی‌تر نیز در ساخت آنها استفاده ‌شده است. هندل مناسب در توان‌های ۵.۵ الی 8.5 کیلو وات از نظر ابعادی یکسان است. لذا عملاً هندل طراحی ‌شده مولدهای ۵.۵ به بالاتر قابل نصب شدن بر تمامی مولدها در محدوده ۵.۵ الی 8.5 کیلو وات هستند. این هندل دارای طول کابل 1.4 متری است و می‌توانیم از این نمونه برای موتورها مانند GX390، GX420 و GX460 نصب کنیم.

  هندل موتور برق 6.5 کیلو وات

  هندل نصب ‌شده بر مولدهای 6.5 کیلو واتی از نظر ابعادی و حتی سایز و طول کابل هندل شبیه به مدل‌های ۵.۵ کیلو واتی است. برای ساخت این نوع هندل نیز از کابل 1.4 متری به ‌همراه محفظه استاندارد کوپل شدن بر روی موتورهای GX460 و یا GX420 استفاده ‌شده است.

  هندل موتور برق 7.5 کیلو وات

  هندل 7.5 کیلو وات نیز در ابعادی یکسان با مدل‌های ۵.۵ و 6.5 کیلو واتی طراحی شده ‌است. این هندل به ‌راحتی قادر است تا بر روی موتورهای GX460 نصب شده و کارایی کامل برای راه‌اندازی موتورهای نسبتاً سنگین را دارد. در عین حال برای این هندل نیز از کابل 1.4 متری استفاده ‌شده است و به نوعی یک هندل کاملاً کاربردی برای کوپل شدن بر روی موتور برق‌های نیمه ‌صنعتی است.

  هندل دستی موتور برق جهت راه اندازی

  هندل موتور برق 8.5 کیلو وات

   این هندل نیز با ابعاد مدل‌های قبلی طراحی ‌شده است و در کل به ‌راحتی قادر هستیم تا آن را بر روی موتورهای 8.5 کیلو وات نصب کنیم. در عین ‌حال طول کابل این هندل 1.4 متری است و قدرت کافی برای تأمین سرعت راه‌اندازی موتور برق‌های کاملاً صنعتی 8.5 کیلو وات را دارد.

  قیمت هندل موتور برق

  قیمت هندل موتور برق کاملاً وابسته به نوع و قدرت مولد دارد. اول آنکه هندل‌های موتور برق‌های دیزلی با توجه به سایز بزرگتر با قیمت بالاتری فروخته می‌شوند. در عین ‌حال هندل موتور برق بنزینی در کلاس‌های متفاوتی عرضه شده ‌است. البته از مدل‌های ۵.۵ الی 8.5 کیلو وات هندل‌ها یکسان هستند که باعث می‌شود تا کلاس قیمتی آنها نیز یک اندازه باشد.

  سؤالات متداول در مورد هندل ژنراتور برق

  • آیا لازم است تا سیم هندل تاب ‌خورده موتور برق را تعویض کنیم؟

   بله، در غیر این صورت هندل موتور برق نمی‌تواند سرعت کافی راه‌اندازی موتور را تأمین نماید.

  • در صورتی ‌که کابل هندل موتور برق سخت کشیده می‌شود، چه‌کار کنیم؟

   سخت کشیده شدن کابل هندل به ‌علت فرسودگی بخش‌های داخلی و یا فرسودگی کابل است. توصیه می‌کنیم که سرویس هندل را انجام داده و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

   مرتب‌سازی مقالات:

  • پیش‌فرض
  • جدید‌ترین
  • پربازدیدترین
  • بیشترین امتیاز

   جدید‌ترین مقالات:

  مشاهده مقالات بیشتر

  دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید: